11 פעולות שגויות בפרסום בפייסבוק

שירותי אחסון - uPress

אתם בד״כ משאירים טיפ במסעדה? אז שיתוף המאמר הזה הוא כמו טיפ… שתפו!

   זמן קריאה 12 דקות

ידע קודם מומלץ לפני שתקראו את המאמר הזה:

שימוש בפייסבוק הוא דבר שבשגרה, כך אנחנו למדים  מ – 1.86 מיליארד יוזרים בפייסבוק שלא טועים. כנראה.

תחשבו על זה לרגע… אם זו כמות היוזרים – מה עם כמות הלייקים, השיתופים, התגובות והפוסטים שמתפרסמים מדי דקה ? מטורף.

אבל את הדברים האלה אנחנו כבר יודעים והפנמנו מזמן, המספרים כבר לא משנים לנו הרבה. ואנחנו כבר יודעים כמה חשוב לבעל עסק לגלות נוכחות בפייסבוק, שגם המספרים של היוזרים הישראליים הוא עצום ואחוז גדול מהאוכלוסיה בישראל משתמש מדי יום בפלטפורמה החברתית שוברת השיאים הזו.

ולמרות כל מה שידוע לכולנו, עדיין רוב בעלי העסקים והמשווקים לא מבינים, ומעדיפים לחזור על הפעולות של כולם – ולא רק על הפעולות, אלא גם על הטעויות.

אז… בואו נסקור את 10 הפעולות אפשר לומר המטופשות שגורמות לכם להפסיד לקוחות, כשאתם משווקים בפייסבוק.
ותזכרו, רוב הדברים שכתובים כאן ידועים לכל, אני רק השעון מעורר שלכם שנותן תזכורת איך ללטש את העניינים שיעבדו כמו שצריך.

1. לא השלמתם עד הסוף את הפרופיל של הדף העסקי שלכם

טוב זה ממש ברור. חוסר השלמת פרטים בדף העסקי יכולה להוביל לכמות חשיפה נמוכה מאוד. תחשבו על זה ככה, האלגוריתם של פייסבוק מסנן איזה פוסטים להראות למי ומתי…. הרי אם יש לכם 750 חברים בפייסבוק, אתם מן הסתם לא תראו 750 פוסטים בבת אחת על הקיר. ישנה חלוקה – לפי הפוסטים החדשים ביותר או הפוסטים הזמינים ביותר.

אחרי שהבנו שיש אלגוריתם לפייסבוק שמסנן רלוונטיות, אנחנו מבינים שחייבים להיות פרמטרים לפיו הוא מסנן.

בואו נקח דף עסקי שאין לו לייקים, אין לו תמונות, אין מספר טלפון… אבל יש תמונה מגניבה. היי, האלגוריתם של פייסבוק כנראה…. לא יציג את הדף שלכם למי שיבצע חיפוש.

מסקנה ראשונה: כנסו עכשיו לדף העסקי שיצרתם, ומלאו את כל הפרטים. הכל. שיהיה 100% שדות מלאים בתוכן רלוונטי לעסק.

החל ממספר טלפון ועד לתיאור מפורט, כתובת ושעות פעילות.

 

2. תמונת ה Cover שלכם לא עומדת בדרישות

התמונה הגדולה שבראש הדף העסקי היא חתיכת נכס נדלני בדף שלכם.

היא הדבר הראשון שהגולשים שלכם רואים כשהם נכנסים לדף, היא גדולה היא זועקת ובולטת.

מה אסור שתמונה כזו תכלול, לפי ההנחיות של חברת פייסבוק:

 • מחיר או הנחה (למשל 40% הנחה !)
 • קריאה לפעולה כמו ״לחצו כאן״, ״עשו לייק״, ״הורידו עכשיו״, ״ספר לחבריך״
 • פרטי יצירת קשר כמו טלפון, אימייל או כתובת אתר

עכשיו … יש כאלה שקוראים את זה ואומרים ״קשקשן, לי יש מלא דפים כאלה ואני מצליח חבל על הזמן !״ … אני לא אומר שאי אפשר להצליח. זה כמו שמישהו יטען שבלי תואר אקדמי אי אפשר להתקדם בחיים. זה לא נכון, אבל לכל דבר יש פוטנציאל לעזור כמו שיש פוטנציאל להרוס, וההנחיות של פייסבוק ברורות בנושא תמונות Cover. מה יקרה לכם אם תעברו על ההנחיות האלה? ובכן, אף אחד לא ימחק לכם כנראה את הדף על הדברים האלה, זה כבר לא עובד בשיטה הזו. אבל כמו שכתוב בסעיף 1, האלגוריתם ימצא את הדרך ״להתנקם״ בכם, והדף שלכם יקבל דירוג נמוך לעומת המתחרים, אם יש כאלה.

אז מה כן לעשות?

השתמשו בתמונות שמבטאות מה השירות או המוצר שלכם נותנים. מסעדה? תנו קלוז-אפ למנה הטובה ביותר בתפריט שלכם, כזו שתגרום לגולשים להזיל ריר. מעצבי שיער? תעלו תמונה של העבודה הטובה ביותר שעשיתם בזמן האחרון, כזו שכל נערה מתבגרת תרצה להופעה בבוקר הבא שלה בבית הספר.

רענון של תמונת ה Cover אחת לכמה זמן, יכולה לגרום לתגובות בדף. אנשים שאוהבים את הדף ועוקבים אחריו, כנראה יגיבו לשינוי התמונה עצמה… שהרי השינוי שתעשו לתמונה יתפרסם כפוסט בדף עצמו.

בקיצור: עדיף תמונת Cover חלקה ללא טקסט שיווקי מציק ומעייף. תנו את התמונה הכי טובה שהעסק שלכם יכול לתת. עדכנו מדי פעם את התמונה (נניח אחת לחודש-חודשיים).

3. תחרויות או לא להיות. עדיף אולי לא להיות עם תחרויות כאלה

אחד הדברים שחוויתי ואני חווה עם לקוחות ואנשים שמבקשים ממני ייעוץ הוא נושא המצבי הרוח.

אנשים קמים בבוקר לפעמים עם מאניה, רצון מטורף לעשייה, אדרנלין שזורם בכל הוורידים והם מרימים טלפון עם חיוך מאוזן לאוזן כאילו הם הרגע גילו את אמריקה:

״ואו תשמע איזה רעיון ענק. בוא ניתן פיצה חינם למי שעונה על 5 שאלות נכון !!״.

זה באמת מבריק ידידי היקר… הבעיה, שלא חשבת בכלל לעומק. בוא נקח את הרעיון הבסיסי שלך ובאמת נהפוך אותו לפוטנציאל עסקי גדול.

אבל בוא נחשוב קודם כל מה לא טוב ברעיון של הבחור הזה, וסביר להניח יהיה זהה בלא מעט רעיונות שעלו לכם בראש בהקשר של תחרויות = לייקים = הגרלה = מתנה חינם:

 1. עניין משפטי – ובכן, הבלוג הזה לא יתן לכם מידע משפטי ולכן לא ארחיב בנושא. אני רק יכול לומר שיצא לי לא פעם לקדם חברה עם מוצרים כגון שתיה חריפה, ויש נושאים שצריך לבדוק בטרם עולים איתם בפייסבוק בהינף יד. יש בהחלט נושאים משפטיים שצריך לחשוב עליהם לפני שעולים עם תחרות שעלולה לעלות לכם ביוקר. ואל תחשבו שזה נכון רק לחברות שתיה חריפה או סיגריות, זה יכול להיות כמעט בכל תחום. תבדקו טוב שאם לא דורכים למישהו גדול על היבלת, והצעקה שלו תגרום לכם ליפול מהכיסא. מצד שני, אני לא מנסה להבהיל אתכם, מי שכל הזמן מפחד מהקטע המשפטי – לא עושה, ונשאר בלי כלום ביד. צריך לקחת הכל בפרופורציות, אבל לנהוג באחריות מסוימת עבור עצמכם, העסק שלכם והלקוחות.
 2. פרסום פומבי של מנצח/ת התחרות + תמונה של הזוכה. זה דבר שלא עושים בלי לקבל אישור, לעולם לא. גם מהצד המשפטי, וגם מצד הפרטיות. תבקשו אישור, ורק אז תעלו.
 3. תבדקו טוב, וזה ממש לא מובן מאליו, תבדקו טוב שאתם לא מפסידים מהתחרות הזו. תחרות היא רעיון יפה מאוד, כל עוד חשבתם לעומק על כל המקרים שיכולים להגיע כמו:
  – חוסר יכולת לעקוב אחר התחרות
  – חוסר עמידה ביעדים
  – חוסר יכולת לספק את המתנה לזוכה
  – חוסר יכולת להכיל פיזית כמות אנשים אם קבעתם תחרות בעסק שלכם

מוזמנים לקרוא מידע נוסף בהקשר של הנחיות לניהול דפי פייסבוק ישירות מהאתר של ענקית הסושיאל, בעיקר סעיף ה.

 

4. פרסום יתר

מעט זה יותר. הסיסמא הכל כך נדושה של השנים האחרונות, בעיקר בהקשר של עיצוב גרפי ושיווק דיגיטלי, אבל מה לעשות שבהרבה מקרים זה נכון.

אני אזהר בנושא הזה. מעט זה יותר, אך יש פירושים רבים למילה ״מעט״…. נשמע אירוני אה?

פייסבוק ממליצים לעסקים חדשים לפרסם פעם פעמיים בשבוע ולא יותר, לא בגלל שפייסבוק מענישים על פרסום יתר של פוסטים, אלא נטו בשביל בעל העסק – לחוש ולהכיר את הדף ואת הפלטפורמה, לראות איך האינטראקציה עובדת עם הגולשים.

בעיה נוספית עם פרסום יתר היא לרוב נושא ההתלהבות הראשונית. בשבוע הראשון, או אפילו בימים הראשונים – מעלים פוסטים כל שעה…. לאט לאט רואים איך הכמות יורדת, עד שההתלהבות נעלמת כי אין כמעט תגובות ולייקים, ואז…. יותר לא מפרסמים כלום. אנחנו בהחלט יכולים לראות שההמלצה של חברת פייסבוק היא יותר בתחום הפסיכולוגיה עבור המפרסם עצמו, ופחות מתחום האלגוריתם.

אני ממליץ לקרוא מידע נוסף במאמר שכתבתי בנושא של ״איך לקבל יותר לייקים״.

באופן כללי, פייסבוק נותנים לנו מידע אנליטי חשוב: הגולש הממוצע בפייסבוק ״עושה״ לייקים ל 4-6 דפים עסקיים בחודש. לא יותר. מה שאומר, התוכן שלכם צריך להיות מספיק איכותי, יותר מהמתחרים, על מנת לקבל את תשומת הלב של הלקוח. לכן, עדיף שתשקיעו בפוסט אחד מושקע מבחינת הערך שהוא נותן, מאשר 8 פוסטים חסרי ערך.

מה עושים בשאר הזמן עם הדף העסקי, אם אתם מפרסמים מעט פוסטים לפי ההמלצה של פייסבוק?

אתם יכולים לעשות לייקים לתגובות גולשים, לענות לגולשים בפרטי או בתגובות, ואתם יכולים להשקיע את זמנכם בהכנת אסטרטגיית פוסטים ולתזמן אותם מראש באמצעות מערכת התזמונים של פייסבוק. קראו מידע נוסף במאמר שכתבתי בנושא – איך לתזמן פוסטים בפייסבוק.

5. התמכרות ללייקים

ברור, לייקים זה חשוב. בטח מאז שהוסיפו את כל הפרצופים האלה עם ההבעות פנים.

לייקים יכולים לתת אינדיקציה אם אנשים אהבו את הפוסט שלכם, ולפי זה ללמוד אודות הנושאים המעניינים את הגולשים.

ככל שיש יותר לייקים, כך הפוסט שלכם יגיע ליותר אנשים.
אבל אחרי הכל, לייקים זה לא הכל.

אחד הדברים החשובים לכל עסק בין אם הוא וירטואלי ובין אם זו חנות פיזית היא קהל שבוי. אם יש לכם לקוח מרוצה שבאופן פעיל משתף, עושה לייק ומגיב… אז הרווחתם אותו, וחלק נכבד מהחברים שלו.

אני מנסה לקחת אתכם לאיזור קצת רחב יותר במחשבה לגבי הלייקים. הלייקים הוא האמצעי אבל לא המטרה… המטרה שאתם צריכים לשים לפניכם לפני כתיבת הפוסט היא לא ״100 לייקים ו 20 תגובות״ , אלא ״100 לקוחות שמתעניינים בפוסט, ורוצים לשתף אותו, ו 20 מתוכם יתנו פידבקים״. שוב זה נשמע מובן מאליו ומשעמם, אבל זו המציאות.. מה שתכוונו בראש זה מה שתקבלו, ואם תכוונו ל 100 לייקים במקום ל 100 לקוחות סקרנים, אתם תקבלו 20 לייקים ואתם תקומו לדפוק את הראש בקיר… כי מלכתחילה המטרה שלכם שגויה. ומכאן אני חוזר וממליץ לכם לקרוא את המאמר שלי בנושא הלייקים, איך לא מתייאשים מ 0 אינטראקציה ואיך ממשיכים משם לנהל את הדף כאילו לא קרה כלום, עד שקורה – איך לקבל יותר לייקים.

הפוסט שמעל הוא אולי לא דוגמא כי בכל זאת, זו ynet הגדולה… אבל באופן כללי, צריך לכוון לכמות שיתופים גדולה, ומשם כל השאר יבוא…סביר להניח.

6. יותר מדי טקסט

תוכן הוא המלך, אבל בואו לא נגזים. המלך הזה יכול להיות עירום ומעייף בו זמנית.

קצרו קצרו, כנסו כנסו. זו הנוסחא. תנו שורה וחצי בפוסט ותוסיפו מיד אח״כ קריאה לפעולה כמו ״לחצו על הלינק״, ״לחצו כאן״.

מחקר מראה שפוסטים שמורכבים משורה וחצי (100-250 מילים), מקבל יותר לייקים תגובות ושיתופים מפוסטים ארוכים משעממים וחסרי תכלית.

פוסטים עם 80 תווים – מקבל  27% יותר ! קראו כאן מידע נוסף בנושא מתוך בלוג מצוין שאני נהנה לקרוא ומכיל קטעי מחקר רבים בתחום הסושיאל מדיה.

ובזה נסיים את הסעיף הזה, נאה דורש נאה מקיים ולכן אני מקצר.

7. פרסום של פוסטים משעממים

דיברנו על נושא הכמות. מה לגבי נושא האיכות?

בואו אני אפתיע אתכם עכשיו חבל על הזמן, תחזיקו חזק: תוכן רלוונטי הוא חשוב מאוד. וואללה..

אם אתם מאמנים כלבים וזה העסק שלכם, אז מה אתם מפרסמים לי עכשיו פוסט בנושא כיסויים לאייפון? וואלה, אם אין על זה תמונה של כלב, יצאתם טונה !

בואו נהיה קצת יותר רציניים ופחות צפויים.

קחו מהמשפט הלפני אחרון שלי דוגמא ועיצה… זה שאתם מאמני כלבים, חשוב שתתנו תוכן מהימן ורלוונטי בפוסטים שלכם, תוכן שיכול לעזור לאנשים עכשיו לצאת לכלב שלהם בחצר ולאמן אותו…
תוכן רלוונטי יתן ערך חשוב לגולשים שלכם, שירצו לשתף ולחזור כל יום לדף. באותה מידה, אתם יכולים להרחיב אופקים לתחומים קרובים, ולחשוב אפילו על שיתופי פעולה שהעסק שלכם לא הוגדר לדגדג את התחומים האלה.

שיתוף פעולה בין פיצריה מקומית לחנות אחרת בשכונה, יכול להניב לשניכם הצלחה. למשל – שבוע מבצעים משותף בהשקת מועדון חברים סגור…. שניכם מרוויחים. תחשבו על זה, קחו את רבע הרעיון הזה, וצאו איתו קדימה, בהצלחה.

8. התעלמות מניתוח וניטור הדף (נתוני שימוש)

פייסבוק נותנת לכם כלי ניתוח חזק ביותר. מי שמתעלם ממנו – טועה ! אני מזכיר לכם, הכותרות של הסעיפים פה מראים לכם מה לא כדאי לעשות, מה לא כדאי לפספס, למקרה ששכחתם והרמתם גבה כשקראתם את כותרת הסעיף הנוכחי.

כנסו לדף העסקי שלכם… אם הפייסבוק בעברית אז אתם תראו למעלה כפתור ״נתוני שימוש״, אם אתם באנגלית את תראו כפתור בשם Insights. לחצו על הכפתור הזה, ותגיעו לאיזור שכולל מידע ממנו תוכלו להסיק לא מעט על הדף שלכם, על העסק ועל הגולשים.

בין היתר ניתן לראות שם נתונים ״יבשים״ כמו כמות לייקים, כמה הם גדלו בשבוע החולף, מה רמת המעורבות בדף וכו׳. אבל אם תצללו לעומק תוכלו לראות את שעות הפעילות החזקות שבדף, באיזה שעות הגולשים שלכם מבקרים בתדירות רבה וכן מגיבים ומבצעים סימוני לייק… כך תוכלו להמשיך ולהתמיד בשעות הטובות, ותוכלו לוותר על פרסום בשעות הלא עירניות של הדף העסקי.

9. אל תהיו כבדים

תזרמו עם הגולשים שלכם, לכו גם לצדדים קלילים יותר.

ואם בא לכם להמשיך ברשמיות, לכו על שאלות ותשובות. זה תמיד הולך חזק, כמעט בכל תחום.

קחו את ספרות ההלכה היהודית – הרבה ספרים נכתבים בסגנון שו״ת (שאלות ותשובות). לכו לכל אתר שקשור לתוכנה, אפליקציה, בריאות, כושר, תמיד יש איזור של faq (תשובות לשאלות נפוצות).

לכן, לכו על פוסטים שעונים על שאלות הגולשים בנושא מסוים… למשל, אתם יכולים לכתוב פוסט כזה:

היי חברים, הערב נענה לשאלות שלכם בנושא #תזונה_טבעונית, אתם מוזמנים להשאיר שאלות בפוסט הזה ואנחנו נגיב ונענה בלייב בשעה 20:00.

תוסיפו לזה תמונה טובה, והנה… אתם הולכים לקבל יחס המרה מצוין לפוסט הזה (יחס של תגובה לכמות צפיות).

ומה תגידו אם אציע לכם ללכת על Live ? בקרוב אכתוב על זה.

10. קניית לייקים מזויפים

אל תעשו את זה, בבקשה אל תקנו לייקים מזויפים.

זה יוריד את הדירוג שלכם בפייסבוק, אתם תהיו בבעיה כשתגיעו לשלב של קידום ממומן כי הקהל הממוקד שלכם יהיה לא רלוונטי.

קניית לייקים, לרוב מזויפים, אומר שמי שיספק לכם את הלייקים האלה יהיה אחד שמפעיל ״בוטים״, פקודות תכנותיות שמריצות פקודה ליוזרים פיקטיביים שאותו בן אדם בעצמו יצר, עם שמות בדויים… והם יעשו לכם לייקים. אז יהיו לכם 4,000 לייקים, אבל אף אחד מהם לא בן אדם אמיתי. אף אחד מהם לא יהיה לקוח שלכם. נכון, יש פה עניין של ״פוזה״, ואתם חושבים נכון שאולי אנשים יחפשו אתכם ויראו 3,000 לייקים ויגידו ״וואו, זה חתיכת עסק״, אבל יש יותר סיכוי שמה שיקרה הוא הפוך… אנשים יראו 3,000 לייקים לעמוד, אבל 0 תגובות, שיתופים ולייקים בפוסטים עצמם. בזבזתם כסף זמן ויצרתם לעצמכם כאב ראש גדול, יהיה לכם קשה לפרסם באופן ממומן את הדף שלכם.

תתקדמו לאט ובעקביות, עדיף 300 לייקים אמיתיים ואיכותיים לדף מאשר 3,000 מזויפים.

11. התעלמות מקידום ממומן בפייסבוק

לא כל עסק יכול להרשות לעצמו תקציב של פרסום ממומן בפייסבוק.

מה זה אומר, ואיך אתם יכולים להקצות לזה תקציב מינימלי שיביא לכם עוד צפיות ופניות? בקרוב מאמר חדש בנושא.

מסקנות

פרסום בפייסבוק הוא לא עניין של מה בכך. אני לא בעד לזלזל בדברים, גם אם רמת הטכניות של כתיבת פוסט דורשת יכולת של ילד בן 6, זה לא אומר שכל אחד יכול לעשות את זה נכון.

צריך להבין כמה דברים – החל משיטות קופירייטינג ועד להבנת האלגוריתם של פייסבוק…. אבל הכי חשוב זה לא להתייאש. אם התחלתם – תמשיכו ! אסור לכם לוותר.

אתם לא אמורים לעוף עם 1,200 לייקים אמיתיים ו 800 תגובות ביום על ההתחלה…. זה דורש זמן, וכמו שאת רומא לא בנו ביום אחד, גם הדף העסקי שלכם לא ייבנה ביום אחד.

אני כן חושב שרובכם מסוגלים לעשות את זה, החלק הקשה הוא ההתמדה והלמידה. כל הזמן ללמוד ולהבין מה עשיתם לא מספיק טוב, ואיך אפשר להתקדם צעד נוסף.

 

 

 

 

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך...

שיווק פשוט

שיווק פשוט ואיכותי

   זמן קריאה 8 דקותבמאמר הקצר שלפניכם נסקור 2 דברים (+ בסוף המאמר מחכה לכם מתנה ממני): מה גרם לעולם השיווק להפוך למסובך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

קבל טיפים
שרק עסקים חכמים מקבלים

טיפים מנצחים לשיווק עסקים בדיגיטל, ליצירת זרם לקוחות יציב ואיכותי!